top of page

İnstagram mavi tik alma nasıl yapılır?


Instagram’da mavi tik almak için herkes başvuru yapabilir. Instagram profilinizde adınızın yanında yer alacak mavi onay işaretini almak için doğrulama sürecine girmeniz gerekir. Instagram doğrulanmış hesap başvurusu için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Instagram uygulamasından hesabınıza giriş yapın.

 2. Instagram profilinize girdikten sonra sağ üst köşeden Menü butonuna, ardından Ayarlar simgesine dokunun.

 3. Hesap’a dokunun.

 4. Alta inip Doğulama Talep Et’e dokunarak Instagram mavi tik başvuru formu sayfasına ulaşın.

 5. Tam adınızı kimlikte göründüğü şekilde yazın.

 6. Resmî bir kimlik belgesi yükleyin.

 7. Instagram hesabınız için en uygun kategoriyi seçin. (Haber/medya, spor, müzik, içerik üretici, influencer gibi)

 8. Tanınmış biri olduğunuzu gösteren bağlantılar sunun. (Yazılarınızı, diğer sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz)

 9. Gönder’e dokunarak mavi tik başvurusunu tamamlayın.

Ünlü olmadan mavi tik alabilir miyim? Instagram’da herkes doğrulanmış rozeti talep edebilir. Bununla birlikte Instagram, bildiğiniz gibi kimlere mavi tik verildiği konusunda seçici ve gizemlidir.

Örneğin; Facebook veya Twitter’da mavi tik almış olmanız, doğrulanmış Instagram hesabınızın olacağı anlamına gelmez. Instagram, tanınmış kişiler, ünlüler ve markaların doğrulanmış rozetleri aldığını söyler ancak belli kriterleri karşılıyorsanız, Instagram’da mavi tik alma şansınız yüksektir.

 1. Gerçek: Hesabınız gerçek bir kişiyi, kayıtlı bir işletmeyi veya markayı temsil ediyor mu? Hayran hesapları kabul edilmiyor.

 2. Benzersiz: Dile özgü hesaplar dışında, kişi veya işletme başına yalnızca bir hesap Instagram tarafından doğrulanabilir.

 3. Herkese açık: Gizli Instagram hesapları doğrulama için uygun değildir.

 4. Tamamlayın: Biyografiniz, profil resminiz, en az bir paylaşımınızla, profiliniz tam olmalı.

 5. Dikkate değer: Instagram, dikkate değer bulduğu “iyi tanınan” ve “çok aratılan” kişileri daha hızlı onaylar.

Yeri gelmişken, Instagram mavi tik olması için kaç takipçi gerekiyor? sorusunu da yanıtlayalım. Instagram’da doğrulanmış hesap sahibi olmak için belli sayıda takipçinizin olması gerekmiyor. Bununla birlikte onaylanmak için temel gereksinimlerden biri, kayda değer bir hesaba sahip olmak. Bu, hesabınızın tanınan ve çok aranan bir kişiyi, markayı veya işletmeyi temsil etmesi gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, resmî olarak belli bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekmiyor ancak ne kadar çok takipçiniz olursa Instagram sizi o kadar dikkate değer görecektir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page